Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.
Téma punc, puncovane a karát vie byť zaujímavá aj pre bežného človeka. V tomto článku Vám priblížime, aký je rozdiel medzi drahými a kvalitnými šperkami na rozdiel od bižutérie. Rovnako Vám odpovieme na tieto základné otázky:
*Čo je to punc a ake existujú?
*Ako sa punc používa?
*Môže byť punc falšovaný?
*Prečo je punc dôležitý?
*Spoločnosť FRANK s. r. o. a puncovanie?
*Ktoré šperky sa nemusia puncovať?
Punc predstavuje úradnú značku na predmetoch vyrobených z drahých kovov, akými sú napríklad zlato, striebro alebo platina. Táto miniatúrna značka je vyrazená na málo viditeľnom mieste Vášho šperku tak, aby nenarúšala jeho dokonalú krásu. Niekedy punc nájdete zvnútra prsteňa alebo na hášiku Vašich náušníc a vo väčšine prípadov ho voľným okom nie je možné rozoznať. Preto, aby ste zistili, koľko karátový šper máte, je potrebné použiť lupu.
Ak si vyberáte šperk, ktorý má punc, tak môžeme s istotou povedať, že nejde o lacnú bižutériu, ale drahý šperk z kvalitného materiálu. Medzi šperkmi je punc jedným z najdôležitejších faktorov, ktorý určuje nie len kvalitu, ale aj pôvod samotného šperku a to, kde bol vyrobený.
Viacerí z Vás si možno myslia, že punc je práve to trojčíslie, ktoré máte na svojom šperku, avšak celkom tak to nie je, pretože čísla ako 925 alebo 585 či 986 sa môžu, ale nemusia uvádzať. Pravosť, kvalitu a pôvod Vášho šperku určuje práve miniatúrny obrázok, inak nazývaný štátny punc.
Práve štátny punc určuje druh kovu (zlato, striebro, platina), rýdzosť a kvalitu šperku. Aké všetky značky (obrázky) štátneho puncu existujú, si môžete pozrieť na obrázku nižšie.
Ako si môžete všimnúť, tak pri každom obrázku je aj to známe 3-miestne číslo, podľa ktorého určujeme iba rýdzosť šperku (použitého materiálu). Takže ak si budete nabudúce kupovať nejaký šperk, vypýtajte si lupu a u zlatníka si overte, či má daný šperk aj pečať štátneho puncu.
Môžete sa však stále stretnúť aj s falšovaním puncov, čo sa môže stať, ak nekupujete výrobky u osvedčených zlatníctvach a odborníkov. Najčastejšie sa falšuje 14 karátové zlato rýdzosti 585/1000 a používajú sa napodobneniny obrázkov – platných puncových značiek. Dnes už inšpektori pre odhalenie falošných puncov dokážu pomocou modernej techniky odhaliť falzifikáty. Pomocou digitálnej kamery vyrazenú značku nasnímajú priamo z mikroskopu na obrazovku počítača. A následne pomocou vhodného osvetlenia, zväčšenia a získania kvalitného obrazu porovnávajú spochybnenú značku s pravou.
Slovenský puncový úrad tiež uznáva puncové značky krajín, ktoré podpísali tzv. Viedenskú konvenciu. Ide o krajiny, ktoré majú so Slovenskom Dohodu o vzájomnej platnosti puncových značiek. Šperky z týchto krajín teda majú buď tzv. „konvenčný punc“, alebo puncovú značku príslušného štátu. Patria sem tieto krajiny: Rakúsko, Chorvátsko, Cyprus, Česká republika, Nemecko, Fínsko, Maďarsko, Írsko, Izrael, Lotyšsko, Litva, Holandsko, Nórsko, Poľsko, Portugalsko, Slovenská republika, Slovinsko, Švédsko, Švajčiarsko a Spojené kráľovstvo.
Pokiaľ ide o šperky dovezené z iných krajín, ktoré túto dohodu uzavretú nemajú, musia byť označené najprv zodpovednostnou značkou, a následne predložené na kontrolu puncovému úradu, ktorý ich označí štátnou puncovou značkou.
Spoločnosť FRANK s. r. o. je registrovaná v zozname podnikateľov s drahými kovmi v SR vedeného Puncovým úradom. Registrátorom zodpovednostnej značky FRK je spoločnosť FRANK s. r. o..
Elektronické zobrazenie FRK Reálne zobrazenie FRK
Ktoré šperky sa nemusia puncovať?
Existujú výnimky, kedy šperky nemusia obsahovať puncovú značku. Čo sa týka zlata, ide o šperky, ktoré majú hmotnosť nižšiu ako 0,5 g, pri striebre do 2 g (v Českej republike je váhový limit do 3 g). Hoci nepodliehajú kontrole puncového úradu, musia mať uvedené rýdzostné a zodpovednostné číslo. To isté platí aj pre dovezené šperky, ktoré majú podlimitnú hmotnosť.
Puncová značka je najmenšou, no zároveň najdôležitejšou súčasťou šperku, ktorú by ste si pri jeho kúpe mali všímať najviac. Ide o jediný kontrolný prvok, pomocou ktorého zistíte, či je kupovaný šperk skutočne z drahého kovu. Z tohto dôvodu by ste im aj vy mali venovať pri najbližšej kúpe šperku o niečo väčšiu pozornosť.