Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
(Po-Pia, 8-16 hod.)
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Novinky
31.12.2021
3.. 2.. 1.. Začíname!
Milí zákazníci, vypočuli sme Vaše priania a prichádzame s úplne novým e-shopom! Veríme, že si tento ligotavý e-shop zamilujete. Každý deň prichádzame... čítať celé
Zobraziť všetky novinky
Blog
07.01.2022
Ako sa správne starať o šperky?
Nedá sa vylúčiť, že pri šperkoch dôjde k nejakým tým oderom, škrabancom a stratia trochu lesku; ale to je v poriadku. Ukazuje to, že s Vami Vaše kleno... čítať celé
03.01.2022
Šperkársky slovníček
Svet šperkov je plný rôznorodých slov a odborných slovných spojení, ktorým nie vždy rozumieme. Klenotnícka terminológia je zaužívaná medzi tvorcami a ... čítať celé
30.12.2021
Typy/vzory retiazok
Retiazka je jedným z mála darčekov, ktorým nikdy nič nepokazíte. Prinášame Vám prehľad tých najzaujímavejších. čítať celé
Zobraziť všetky články
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

Ako sa správne starať o šperky?

Šperky si kupujeme len tak pre radosť, ako dar, či ako spomienku pri špeciálnej príležitosťi. Dôvodov na kúpu je hneď niekoľko a my Vám ponúkame široký výber šperkov značky FRANK v našich kamenných predajniach rovnako, ako aj na našom e-shope.

Možno prídu k nejakým tým oderom, škrabancom a stratia trochu lesku; a to je v poriadku. Ukazuje to, že s Vami Vaše klenoty žijú Váš život. Väčšina klenotov vyžaduje len veľmi málo starostlivosti. Proste ich noste a užívajte si ich. A myslite na pár jednoduchých tipov:

Odložte svoj šperk pri športe a fyzickej práci

Pri hrubšej práci (napríklad práci na záhrade, alebo pri upratovaní) by sa vám mohol šperk poškriabať, alebo aj inak poškodiť. Podobne sa šperk môže poničiť, alebo zašpiniť pri varení, keď sa najmä v drobných drážkach prstienku môžu usadzovať rôzne nečistoty. Pri športe na šperk môže pre zmenu pôsobiť váš pot, ktorý urýchľuje oxidáciu povrchu kovu. Pokiaľ nosíte prstienok s väčším kameňom, korunka s krapničkami by sa mohla pri náraze, alebo mechanickom tlaku uvoľniť a riskujete stratu drahokamu. Pri tlaku sa môže zdeformovať aj kovový krúžok prstienku, retiazky, alebo náramok sa naopak môže zachytiť a roztrhnúť. Pri plávaní v bazéne pôsobí na šperk chlór obsiahnutý vo vode. Pri všetkých týchto činnostiach teda svoj klenot radšej odložte.

Tip: Pokiaľ nosíte prstienok s väčším kameňom, radšej si ho neberte na miesta, kde je vyššia koncentrácia ľudí (napríklad koncert). Kamienok by sa mohol vplyvom tlaku uvoľniť a v dave ho budete len ťažko hľadať.

Pozor na domáce čistiace prostriedky, kozmetické prípravky a iné chemické látky

Hoci sa to možno na prvý pohľad nezdá, niektoré drahé kamene sú pomerne mäkké a sú náchylné na poškriabanie, alebo poleptanie. Zlato používané v šperkárstve je vlastne zliatinou čistého zlata a iných kovov. Čistiace prostriedky urýchľujú oxidáciu povrchu šperku, čím vyšší obsah čistého zlata, tým je šperk proti chemickým vplyvom odolnejší, ale pre zmenu je mäkkší, takže mu hrozí napríklad poškrabanie hrubým čistiacim pieskom. Pre šperky sú nebezpečné aj rôzne kozmetické prípravky, pretože ani tie nie sú 100% prírodné. Jedná sa hlavne o telové spreje, parfumy, mydlá, krémy, laky na vlasy, jednoducho všetko, čím sa skrášľujete. Všetky tieto látky môžu urýchliť starnutie vášho šperku, niektoré ho môžu dokonca úplne znehodnotiť.

Tip: Po nanesení telovej kozmetiky počkajte aspoň 10 minút a potom si svoje šperky znovu nasaďte. Pri použití parfumu alebo lakov na vlasy stačí kratší interval.

Hneď ako si všimnete, že na Vašom šperku niečo nie je v poriadku, bezodkladne šperk prestaňte používať, aby bolo možné správne určiť príčinu vady. Záručná doba a životnosť šperku nie je to isté. Životnosť šperku sa líši od intenzity používania, teda čím šperk častejšie nosíte, tým je šperk viac opotrebovaný. V takomto prípade životnosť šperku nemusí byť totožná so záručnou dobou 2 roky, ale môže sa výrazne skrátiť.

Starostlivosť o zlato

Pri zlate odporúčame vyhnúť sa chlóru, ten totiž môže natrvalo zmeniť jeho farbu. Deje sa tak hlavne pri nízkokarátových zliatinách, ktoré sa používajú v niektorých cudzích krajinách. Aj keď sú šperkárske zlaté zliatiny pomerne tvrdým materiálom, odporúčame nenosiť na susednom prste šperk napríklad z ocele. Oceľ je tvrdšia a mohla by zlato na povrchu odrieť.

Ak vaše zlaté šperky stratia lesk, často ich stačí len preleštiť bavlnenou handričkou alebo čistiacou vatou z klenotníctva, ktorá je napustená čistiacim roztokom. Ak premýšľate, ako vyčistiť zlato doma naozaj dôkladne, keď má šperk hrubý povrch alebo malé štrbinky (napríklad zlatá retiazka), siahnite po tekutom roztoku. Šperk doň ponoríte a odstránite tak nečistoty v záhyboch, rytinách a vzoroch.

Niekedy sa na zlatých šperkoch objavujú modrasté alebo zelenkasté škvrny. S tými si môžete poradiť prostredníctvom kyseliny citrónovej alebo citrónovej šťavy. Pokiaľ ale tento spôsob nepomôže, odneste radšej šperk do klenotníctva k odbornému vyčisteniu

Ak šperkov vlastníte viac, odporúčame kúpu ultrazvuku pre domáce použitie. Ultrazvukové čistenie v domácich podmienkach je skvelé pre retiazky, náramky, prstene bez kameňov alebo s bezchybnými diamantmi menších veľkostí. Tento typ čistenia sa v žiadnom prípade nehodí pre perly, ktoré by sa mohli vplyvom ultrazvukových vĺn poškodiť. Do ultrazvuku ďalej nepatria opály, koraly a ďalšie. V domácich podmienkach neodporúčame čistiť ani smaragdy alebo drahokamy väčších veľkostí. Môžu totiž obsahovať inklúzie a len skúsený klenotník pozná, či kameň ultrazvuk znesie, alebo nie.

Starostlivosť o striebro

Strieborné šperky je vhodné v šperkovnici obaliť každý zvlášť do hodvábneho papiera a uchovávať ich v suchu v uzavretej krabičke, kde budú chránené pred vzduchom a prachom. Sú náchylné na začernanie, preto je vhodné vyberať kúsky ošetrené rhodiom a túto povrchovú vrstvu raz ročne obnovovať (predovšetkým u strieborných prsteňov a náušníc). Ľahkým spôsobom, ako vyčistiť strieborné šperky, je využiť čistič z drogérie. Nalejte ho do fľaše na zaváranie, na krátko do nej ponorte šperk. K tomu môže poslúžiť háčik vyrobený z kovovej kancelárskej sponky alebo ideálne plastová pinzeta. Nakoniec šperk opláchnite prúdom vody a osušte. Rovnako ako u zlata je dôležité nechať šperk voľne na vzduchu vyschnúť.

Čističe striebra obsahujú čpavok, preto odporúčame dodržiavať bezpečnostné pokyny uvedené na etikete prípravku. Najmä zamedziť kontaktu s pokožkou a nevdychovať výpary. Zo skúsenosti tiež vieme, že ak sa šperk v čističi nechá dlhšie, môže stratiť lesk a musí sa preleštiť.

Starostlivosť o perly

Perlové šperky by ste mali uchovávať v krabičke, ktorá bude pre ne špeciálne vyhradená, a každý kus by mal byť uložený zvlášťv mäkkom ochrannom obale. Šperkovnica by nemala byť úplne nepriedušná, pretože perly potrebujú dýchať.

Perly pre udržanie svojej krásy potrebujú pozornosť. Potrebujú byť nosené. Milujú kontakt s pokožkou. Vďaka prirodzenej mastnote, ktorú perlám ľudská pokožka prepožičiava, sú tieto drahokamy žiarivé a krásne. Najhoršie, čo môže perlu stretnúť, je vysušenie. Povrch perly sa potom rozrušuje a začína šupinkovatieť, čo je vidieť pod lupou. Ak sa to stane, stráca perla svoj krásny lesk a začína sa pomaly drobiť. Takúto perlu možno do istej miery zachrániť tak, že jej povrch "namastíme". Preto ak perly čistíte v jarovej vode alebo v krajnom prípade liehom, vždy by ste ich mali nakoniec potrieť olejom. Ideálne hneď ako uschnú. Perlové náhrdelníky (pokiaľ možno) nenamáčajte, ale čistite vlhkou handričkou. Nikdy perly nečistite v kyslých alebo zásaditých roztokoch ako je ocot alebo napríklad kyselina citrónová.

Rady na záver

Šperky sú v prvej rade určené k tomu, aby nás skrášľovali. Najmä pokiaľ sa jedná o drahšie kúsky zdobené drahými kameňmi, nie sú to doplnky vhodné na každodenné nosenie, ale odporúčame ich využívať iba na zvláštne príležitosti. Pri tých šperkoch, ktoré nosíte každý deň (zásnubný prsteň alebo svadobnú obrúčka, hodinky a ďalšie), je najvhodnejšie nasadiť si ich ako poslednú vec pred odchodom z domu a po návrate ich hneď ako prvé odložiť. Táto rada sa týka hlavne prstienku, retiazky a náramkov, ktoré sú k poškodeniu najnáchylnejšie. Pokiaľ nosíte náušnice, je vhodné ich odkladať aspoň na noc a tiež priumývaní vlasov.

Novinky z nášho blogu

Ako sa správne starať o šperky?
07.01.2022
Ako sa správne starať o šperky?
Nedá sa vylúčiť, že pri šperkoch dôjde k nejakým tým oderom, škrabancom a stratia trochu lesku; ale to je v poriadku. Ukazuje to, že s Vami Vaše kleno... čítať celé
Šperkársky slovníček
03.01.2022
Šperkársky slovníček
Svet šperkov je plný rôznorodých slov a odborných slovných spojení, ktorým nie vždy rozumieme. Klenotnícka terminológia je zaužívaná medzi tvorcami a ... čítať celé
Typy/vzory retiazok
30.12.2021
Typy/vzory retiazok
Retiazka je jedným z mála darčekov, ktorým nikdy nič nepokazíte. Prinášame Vám prehľad tých najzaujímavejších. čítať celé
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!
Kde nás nájdete

FRANK, s.r.o.
Plzeňská 13
Košice, 040 11

Kontakty
Zákaznícka podpora Šperky Frank
Zákaznícka podpora Šperky Frank
(Po-Pia, 8-16 hod.)
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk